تلفن: 09133541777
info@ahooralaw.com
بنیاد حقوقی اهورا
مخالفت با استقلال وکیل دادگستری

مخالفت با استقلال وکیل دادگستری

 نویسنده: حمیدرضا ابوئی وکیل دادگستری    19 دی 1396    موضوعات: مقالات 

پس از آنکه مجلس شورای اسلامی در اقدامی تحسین آمیز به فوریت حذف عبارت ” مرکز امور مشاوران و کارشناسان” از بند چ ماده ۸۸ برنامه ششم توسعه رای داد و تنها مدرک مرکز مشاوران حقوقی در برگزاری آزمون سلب شد یکی از فعالان سیاسی که ادعای اصلاح طلبی دارد در نامه ای به محمدرضا عارف – رئیس فراکسیون امید- از این اقدام مجلس اظهار تاسف کرد و اعلام داشت در صورت تصویب این طرح سالانه حداقل ۲۵۰۰ نفر از فارغ التحصیلان رشته حقوق از اشتغال به وکالت باز می مانند .

ایشان به دغدغه اشتغال اشاره کرد و غیرمستقیم جذب وکیل از سوی قوه قضائیه را ضروری دانست !
نگارنده نامه -سعید نقدی – از مدیران گروههای تلگرامی حامی حسن روحانی بود که در اسفندماه سال گذشته بازداشت و بنا به اظهار وکیل منتخبش در دادگاه انقلاب محکومیت پیدا کرد.

کتابت این نامه روشن می سازد که کانون وکلا و کارکردهای این نهاد مدنی بر نویسنده آن مکتوم است و ایشان تاکنون اهمیت استقلال وکلا را درک نکرده است والا لزومی نداشت به صورتی ناپخته اقدام به تبلیغ مرکز مشاوران حقوقی نموده و به بهانه اشتغال بیشتر استقلال وکلا را نشانه برود .
در زمانی که دولت منتخب از استقلال وکیل و تضمین دادرسی عادلانه می گوید و نمایندگان مجلس نیز عالمانه این اصل مردم سالارانه را مطمح نظر قرار می دهند نوشته های یک پشتیبان اصلاح طلبی شگفت انگیز است .!
هر کس نداند ایشان به عنوان متهم به جرم سیاسی باید به خوبی آگاه باشد که دفاع یک وکیل مستقل با وکیل الدوله در دادگاه تا چه حد متفاوت است .
باید از وی پرسید چگونه سنگ اصلاح طلبی را به سینه می زنید اما ناآگاهانه یا به تعمد تیشه برداشته و به جان یک نهاد مدنی مدافع حقوق ملت افتاده اید؟
چگونه از اصلاح صحبت می کنید اما در مقابل ، جذب وکیل دعاوی به توسط قوه قضائیه را ترویج می نمایید ؟
جهت اطلاع ایشان و اینکه اساسا حذف عبارت” مرکز مشاوران و کارشناسان ” در بند چ ماده ۸۸ برنامه ششم توسعه ارتباطی با اشتغال ندارد باید گفت که در پذیرش کارآموز ، کانون وکلا تابع تصمیم کمیسیونی است که با حضور رئیس دادگستری استان، رئیس دادگاه انقلاب مرکز استان و رئیس کانون وکلا که نظر اکثریت در آن مناط اعتبار است تشکیل می گردد.
بدیهی است اگر هیات مزبور که مقامات قضایی در آن اکثریت را دارا هستند تشخیص دهد که نیاز به جذب کارآموز بیشتر است تصمیم مقتضی اتخاذ می نماید و کانون وکلا نیز ملزم به رعایت این تصمیم است . پس به هیچ روی نیازی به وجود نهاد موازی آن هم بعنوان تابعی از قوه قضائیه نیست تا کاری را انجام دهد که کانون وکلا به همراه مسئولین قضایی صالح انجام می دهد ‌

شوربختانه برخی افراد صرفا شعار می دهند و برای توده می نویسند اما در عمل به گونه دیگر می اندیشند و رفتار می کنند .
آقای سعید نقدی از این دست افراد است که با نامه اخیرش مرتکب لغزشی بارز شد و نشان داد برای حقوق ملت و نهادهای مدنی ارزشی قائل نیست .

 

وکیل حمیدرضاابوئی


برچسب‌ها: , , , , ,

 دیدگاه شما

برای مشاوره آنلاین می توانید از قسمت مشاوره آنلاین سایت استفاده نمایید.